'Asmolen Tuğla ile Asmolen Strafor Karşılaştırması' haberi için yazılan yorumlar

Alper [ 06 Eylül 2014, 16:52 ]
iyi günler ben bir yapı denetim firmasında kontrol elemanıyım ve bu konuda size bir sorum olacak. Yaklaşık 1 ay önce bayındırlık tarafından yapı denetim firmalarına gönderilen bir yazıda asmolen ve katlararası yalıtım malzemesinde (XPS) CE belgesi şartı getirildiği yazıyor. katlararası yalıtım malzemesinde CE belgeli malzeme çok olmasına karşın asmolen köpüğünde yok denecek kadar az. Bunun yerine bayındırlık bize asmolen tuğlası kullanmamızı söyledi ancak buda statik projenin tadilata girmesine neden oluyor. Asmolen döşemede CE belgesi olan bir köpük markası biliyorsanız bilgilendirmenizi rica ederim...
suat [ 03 Temmuz 2014, 14:15 ]
sayın mühendis bey
strafor yapılan binada kornej ve perde elemanları nasıl montaj edecez. kirişler arası deme bir cephede hadi dek getirdin diğer cephede nasıl gelecek bana bir fikir ver başımız bu konuda cok agrıyor.
Mehmet Sağıroğlu [ 15 Nisan 2011, 10:12 ]
Tüm bu malzemelere gerek olmadan nervürlü döşemeler yapabileceğiniz yeni bir malzemeden bahsetmek isterim. PLASTİK KANAL TİP DÖŞEME KALIBI Bu üründe altta taşıyıcı bir kalıp yapmanıza gerek yok. Çünkü malzeme taşıyıcı. Aynı zamanda 100 defadan fazla tekrar tekrar kullanılan bir ürün. Her inşaatta kullanılabiliyor, ve döşemede hiçbir malzeme kalmıyor. Yani betona gömülen hiçbirşey yok. Döşeme tamamen beton. 5-8 kullanımda kendini amorti ediyor. Yeni, hızlı ve çok ekonomik bir ürün.
ismail [ 09 Aralık 2010, 15:16 ]
asmolen-strafor mukayese
Hamdullah Subhi KENDİRCİOĞLU [ 18 Ekim 2010, 14:51 ]
Tavandaki sıva dökülmedikçe yanma olasılığı sıfırdır.Yangın bu aşamaya gelene kadar kimse farketmemişse zaten boğularak ölür içeridekiler.
Mahmut Naci BÜYÜKBİÇER [ 28 Temmuz 2010, 13:25 ]
Bence yanılıyorsunuz en başta bir yangın anında bu evlerin hepsi tabut ev olacaktır doğrusu eps asmolenin kompozit bir malzemeyle yani yanıcı olmıyan bir malzemeyle beraber kullanılmasıdır
hakan darıcı [ 25 Mayıs 2010, 20:44 ]
strafor asmolen avizeyi kaldırır mı? Ne kadar yük taşıyabilir.Bir de ses ve ısı izolasyonu tuğla asmolen ile kıyaslarmısını bir zahmet!

Cevap Metnidir (K.A.): Asmolen strafora avize ve benzeri yükleri taşıtmak doğru bir çözüm olmaz, strafordan daha geride bulunan döşeme donatısından veya asmolen kirişlerin yeri uygun olandan faydalanıp çözüme gidlir.Beton dölümünden sonra straforun yırtırıp döşeme demirine ulaşmak zordur, beton dökümünden önce döşeme demirine bağlantı yapılıp alt tarafa bağlantı sarkıtılırsa, bu bağlantı aparatı avizeyi çok rahat taşır.

Straforun ses ve ısı yalıtımı için satıcısından teknik bilgi alabilrisiniz. Ürünü alırken özelliklerinin bilmeniz hakkınız. Bunu en iyi satıcısı izah eder.
mevlüt iriboy [ 12 Mart 2010, 10:40 ]
son kat asmolen tuğla deniyor ama bence gerek yok iyi bir su izalasyonu ile son kat sıva dökülmesi önlenir.
Kamil Ak [ 24 Şubat 2010, 09:25 ]
bakınız: "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"
Daha dikkat edelim teknik arkadaşlar...

(cevap metnidir: Türkiye'de depremde hayatını kaybeden sayısı ile yangınlarda hayatını kaybeden sayısı arasındaki fark dikkate alınırsa, mühendis olarak, deprem önlemlerine yönelik yapılacak yapı tasarımlarını tercih ederim. Yönetmeliklere uymak elbette görevimiz )
Fuat Aksoy [ 27 Ocak 2010, 12:59 ]
En üst katta strafor kullanabilirsiz.1-Tavanı alçı pan yaparsınız.En fazla bir kış geçer çatıdan sızan sular alçı panı ve boyayı kabartır bozar.2-Normal sıva yaparsınız.Normal sıvanın straforla yapışma problemi vardır.Strafor ile sıvanın arası açılır 2-3 yılda tavan sıvası çatlamaya daha sonrada dökülmeye başlar.
Bu problemleri önlemek için en üst katta briket veya tuğla asmolen kullanmak ve normal sıva(kum+çimento+kireç) iyi olur.Daha kalite olur.Bu durumda da çatıdan sızan sular olabilir.Sıvanın çatlaması dökülmesi ihtimali azdır.Boyada leke ve kabarma oluşabilir.Diğer seçeneğe göre tamirat çok çok daha kolaydır.Tercih size kalmış.
Kenan Koska [ 24 Ocak 2010, 22:30 ]
en ust katta neden brıket veya tugla kullanmak gerekıyor anlayamadım.
bülent ulaş [ 14 Ocak 2010, 20:45 ]
strafor asmolen de sıva tutmadığı yönünde duyumlarım var ben de bu konuda düşüncelerimi aktarmak gördüğüm uygulamaları aktarmak istiyorum: ustalarımızın çoğu işin daha kolayına kacarak tabliyenin üstüne fileyi çekip kurtulmak istiyor.tabliyenin üstünde hem file çekip hemde gezerseniz fileyi deforme edersiniz ve 4*4 göz aralıklı olan fileyi inanılmaz boyutlarda açarsınız.buda filenin dayanıklılığını imkansız hale getirir.bunun yanında file bir müddet sonra daha asmoleni döşerken file belirli yerlerden esnemeler yapar hatta yırtılır.bunun en güzel çözümü fileyi en son aşamada altan komple esneme yaptırmadan sermektir.kullanılan filenin de gramajı ve göz aralıkları dikkate alınmalıdır.
Fuat Aksoy [ 01 Ocak 2010, 16:48 ]
Asmolen straforda en büyük problem sıva olayıdır.Sıva bölgelerine plastik veya metal hasır örgüsü gibi ek malzemeler koyulsa da sıva yeterince sağlam olmuyor.Çözüm tavanları da alçı pan yapmaktır.Binanın dış kısımlarına yani balkonlara ise briket veya tuğla kullanmak ve buralarda normal sıva kullanmaktır.En üst katta ise asmolen tuğla kullanmak ve normal sıva(kum+çimento+kireç) uygulamaktır.
savaş [ 29 Aralık 2009, 13:37 ]
bende inşaat başlıyacagım asmolen straformu yoksa asmolen tuglamı kullansam karar veremedim

Editörden cevap: Asmolen strafor kullanmanızı tavsiye ederim. (Binaya verdiği yükün azlığı, nakliye kolaylığı, kolay imalatı ve kullanılacak malzeme hesabının kolaylığı acısından)
mustafa [ 07 Aralık 2009, 14:14 ]
slm. asmolen strafor kullanmak istiyorum tuğla veya praket asmalon karşılaştırmasını yapiyorum strafor daha iyi görüyorum ama arştıriyorum strafor dez avantajları var diyorlar acaba bu konuda tecrbeli arkadaşlar varsa bilgilendırılırse memnun olurun

Editörden.. Mustafa Bey, strafor binaya ek yük getirmez, depremde binanız bu acıdan artı özellik kazanır, işçilik ve malzeme zaiyatıda azdır, inşaat mühendisi olarak asmolen stroforu öneririm. Piyasada çoğunluk asmolen tuğla kullanır, ancak teknik olarak strafor daha avantajlıdır.