Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Enerji kimliği ibraz edilmeyen ev satılmasın

Enerji kimliği ibraz edilmeyen ev satılmasın

Kategori  Kategori : Enerji Kimlik Belgesi
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 14063
Tarih  Tarih : 05 Şubat 2011, 11:27

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


EKB, ev alım-satımında kimlik ibraz edilmesi şartı getirilmesi gerektiği belirtti.Binaların enerji tüketimini gösteren Enerji Kimlik Belgesi'nin (EKB) ev alım satım ve kiralanmasında da ibraz edilmesi şartının getirilmesi gerektiği belirtildi.

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği hükümlerine göre uygulanmaya başlanan Enerji Kimlik Belgesi'nin, mevcut binalara nasıl uygulanacağı konusunda netlik sağlanamadığı belirtildi. Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği, Makine Mühendisleri Odası ve enerji verimliliği danışman şirketleri, mevcut binaların, son tarih olan 2 Mayıs 2017'ye kadar kimlik belgesi sahibi olabilmesi için konut alım satım ve kiralamalarında belge ibrazı şartının getirilmesi ve yalıtım yaptırana teşvik sağlanması gerektiğini ifade ediyor.

Alınan bilgiye göre, yeni binalarda 1 Ocak 2011'den itibaren uygulanmaya başlayan sistemle artık inşaat ruhsatı için belediyelere yapılan başvurularda, projenin enerji kimlik belgesi de isteniyor. Proje üzerinden düzenlenen kimlik belgelerini, bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi uzmanı bulunan serbest müşavirlik şirketleri düzenleyebiliyor. İnşaat bittikten sonra oturma izni alım aşamasında da bu kimliğe uygun yapılıp yapılmadığı kontrol ediliyor. Yaklaşık 1 aylık dönemde 1514 projenin enerji kimlik belgesini aldığı belirtiliyor.

Türkiye'de yaklaşık 9 milyon olduğu tahmin edilen mevcut binaların ise 2 Mayıs 2017'ye kadar enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Mevcut binalar için belgeyi Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketleri düzenleyebiliyor. Enerji Verimliliği Danışmanı, bina yöneticisinin talebi üzerine binanın ölçümlerini, ısınma ve aydınlatma sistemlerini inceliyor. Bu veriler, ''BEP.TR'' adı verilen programa yüklenerek, binadaki enerji tüketiminin hangi harfle ifade edilebileceği ortaya çıkıyor. Bu yolla ülke genelinde 1 aylık dönemde sadece 121 binanın enerji kimlik belgesi aldığı belirtiliyor.

Mevcut ve yeni binalar için tüm not verme sistemi Bina Enerji Performansı (BEP.TR) Programı üzerinden yapılıyor. Türk mühendisleri tarafından, ülke şartları göz önünde tutularak yazılan programın küçük eksiklerinin giderilmesiyle, bazı Ortadoğu ülkelerine ihraç edilmesinin de gündemde olduğu ifade ediliyor.

Program evin özelliklerine göre, A'dan G'ye kadar not veriyor. Isı yalıtımı olmayan binaların genelde F ya da G, yalıtımı yapılmış binaların ise C ya da D notunu aldığı belirtiliyor. A notu ancak ısı yalıtımı olan, rüzgar, güneş enerjisi, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ısınan ve tüm aydınlatma sistemi yüksek verimlilikte çalışan binalara verilebiliyor.

Bina sahiplerinin Enerji Kimlik Belgesi alabilmek için metrekare başına ortalama 2 lira gibi bir fiyat ödeyeceği, serbest piyasada belirlenecek bu fiyatın 120 metrekarelik bir ev için takribi 300 lira olacağı hesaplanıyor. Binalarında yalıtım olmayan ev sahiplerinin, binanın değerini düşürebileceğinden hareketle kötü nota sahip kimlik belgesi almamak için önce ısı yalıtımı yaptırmayı tercih edeceği ifade ediliyor. Bu nedenle yalıtım sektörünün iş hacminde önemli bir artış bekleniyor.

Sistemin mevcut binalar için uygulamaya tam anlamıyla geçememesinde Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketi sayısının henüz 27 olması ve Elektrik İşleri Etüd İdaresi'nin yeni şirket yetkilendirmelerini dondurmasının etkili olduğu ifade ediliyor. İdarenin danışmanlık yapmaya yetkili firma kriterlerini yeniden belirleyebileceği tahmin ediliyor.

AMAÇ CEZA DEĞİL

EKB uygulamasının yürütülmesinden sorumlu olan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Enerji Verimliliği Daire Başkanı Murat Bayram ise alım-satım ve kiralamalarda belgenin gösterilmesi zorunluluğunun 2 Mayıs 2017'den itibaren geçerli olabileceğini, kanunda belirtilen hüküm dışında bir yaptırımın söz konusu olmadığını ifade etti.

2017'ye kadar olan süreçte mevcut binalar için kimlik belgesi gösterilmesinin ''alıcı ve satıcı arasında bir konu'' olduğunu kaydeden Bayram, enerji kimlik belgesinin bina değerlerinin belirlenmesinde önemli bir kriter haline geleceğine dikkati çekti.

Bayram, ''Yaptırımların hayata geçmesi de söz konusu olabilir ama amaç bina sahiplerini cezalandırmak değil, teşvik etmek olmalı. İnsanları, enerjiyi kötü yönetiyorlar diye cezalandırmak yerine, teşvik verip daha verimli kullanmalarını sağlamak istiyoruz'' diye konuştu.
 
Kaynak : emlak lobisiBenzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Enerji Kimlik Belgesi

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi