Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Asmolen Tuğla ile Asmolen Strafor Karşılaştırması

Hangisi daha avantajlı?..

Kategori  Kategori : Betonarme
Yorumlar  Yorum Sayysy : 15
Okunma  Okunma : 125424
Tarih  Tarih : 31 Aralık 2010, 18:00

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


 
Not: Yangın yönetmeliğine göre asmolen strafor kullanımı yasaklanmıştır. Kullanım şartı yangına dayanıklı sıva ile mümkün kılınmıştır.
 
ASMOLEN TUĞLA 25 
 
(25X40X20) 0,65 YTL + %18kdv
 
Yaklaşık Fiyatı 0,95TL/adet 
1 metre uzunluğa 5 adet kullanılıyor. 5x0,95=4,75TL/m
 
Dezavantajları:
 
1. Nakliyeden kaynaklı %2'den fazla fireleri, satıcı garantisinde. Ancak çok fazla fire olduğu düşünülürse zaman ve iş gücü kaybına yol açar.
 
2. Ağırlığı 10kg/adet olduğu için yapı ağırlığını çok fazla artırır. Depremde daha fazla kuvvetin yapıya etki etmesine neden olur.
 
3. Nakliyesi zor ve tabliyeye yerleştirme işliği zaman alır. Kat yükseldikçe, vinç masrafı vardır. (Makaralı Vinç ücreti 150-350TL/saat)
 
4. Asmolen tuğlalar, beton dökümü öncesi suya doygun hale getirilmelidir, yani yeteri kadar sulanmalıdır, aksi halde taze betonun suyu çeker. Çoğu uygulamada maalesef döküm öncesi bu işlem yapılmaz, asmolen tuğla taze betonun suyunu çeker ve mukavemetini düşürür, çatlaklara yol açar.
 
 
 
Asmolen Straforu
 
23x40x1m Fiyatı 3,35~3,50+%18kdv
 
Yaklaşık Fiyatı 4,00-4,50TL/m (1adet)
 
 
Avantajları:
 
1. Hafif olduğu için yapıya ek ağırlık getirmez, nakliyesi kolaydır, tabliyeye yerleştirme işçiliği hızlı ve zaiyatsızdır.
 
2. Nakliye zaiyatı yoktur.
 
3. Taze betonun suyunu çekmediği için betonda çatlağa yol açmaz. 
 
4. Sıvanın tutması için altına file yapıldığında sıva sorunu çözülmüş olur.
 
İnşaat Mühendisi olarak asmolen straforu öneriyorum, amaç, kirişler arası boşluğu doldurmak olduğu için; hafif olanı, zayiatı az, işçiliği kolay, maliyeti düşük olanı tercih etme açısından asmolen strafor iyi bir çözüm yoludur.
 
NOT: 29/11/2010
       Yeni yangın yönetmeliğine göre, asmolen strafor kullanımı, yangına dayanıklı sıva ile projede yer almaktadır, yangına dayanıklı asmolen tuğla uygulamasına geçildiği için, imalat aşamasında ve malzeme temininden önce, projeye dikkatli bir şekilde bakılarak, asmolen döşemenin malzemesinin strafor mu yoksa yangına dayanıklı tuğla mı olduğuna bakıp malzeme siparişini ona göre yapmakta fayda vardır. Aksi takdirde projede tuğla görülüpte strafor yapılması durumunda, yapı denetim hakedişleri yapılamayacaktır.
 
 
Kaynak: İnşaat Mühendisi Korkut AZERİ 


Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Bu habere toplam 15 yorum yazilmistir.

Alper [ 06 Eylül 2014, 16:52 ]
iyi günler ben bir yapı denetim firmasında kontrol elemanıyım ve bu konuda size bir sorum olacak. Yaklaşık 1 ay önce bayındırlık tarafından yapı denetim firmalarına gönderilen bir yazıda asmolen ve katlararası yalıtım malzemesinde (XPS) CE belgesi şartı getirildiği yazıyor. katlararası yalıtım malzemesinde CE belgeli malzeme çok olmasına karşın asmolen köpüğünde yok denecek kadar az. Bunun yerine bayındırlık bize asmolen tuğlası kullanmamızı söyledi ancak buda statik projenin tadilata girmesine neden oluyor. Asmolen döşemede CE belgesi olan bir köpük markası biliyorsanız bilgilendirmenizi rica ederim...
suat [ 03 Temmuz 2014, 14:15 ]
sayın mühendis bey
strafor yapılan binada kornej ve perde elemanları nasıl montaj edecez. kirişler arası deme bir cephede hadi dek getirdin diğer cephede nasıl gelecek bana bir fikir ver başımız bu konuda cok agrıyor.
Mehmet Sağıroğlu [ 15 Nisan 2011, 10:12 ]
Tüm bu malzemelere gerek olmadan nervürlü döşemeler yapabileceğiniz yeni bir malzemeden bahsetmek isterim. PLASTİK KANAL TİP DÖŞEME KALIBI Bu üründe altta taşıyıcı bir kalıp yapmanıza gerek yok. Çünkü malzeme taşıyıcı. Aynı zamanda 100 defadan fazla tekrar tekrar kullanılan bir ürün. Her inşaatta kullanılabiliyor, ve döşemede hiçbir malzeme kalmıyor. Yani betona gömülen hiçbirşey yok. Döşeme tamamen beton. 5-8 kullanımda kendini amorti ediyor. Yeni, hızlı ve çok ekonomik bir ürün.
ismail [ 09 Aralık 2010, 15:16 ]
asmolen-strafor mukayese
Hamdullah Subhi KENDİRCİOĞLU [ 18 Ekim 2010, 14:51 ]
Tavandaki sıva dökülmedikçe yanma olasılığı sıfırdır.Yangın bu aşamaya gelene kadar kimse farketmemişse zaten boğularak ölür içeridekiler.
Mahmut Naci BÜYÜKBİÇER [ 28 Temmuz 2010, 13:25 ]
Bence yanılıyorsunuz en başta bir yangın anında bu evlerin hepsi tabut ev olacaktır doğrusu eps asmolenin kompozit bir malzemeyle yani yanıcı olmıyan bir malzemeyle beraber kullanılmasıdır
hakan darıcı [ 25 Mayıs 2010, 20:44 ]
strafor asmolen avizeyi kaldırır mı? Ne kadar yük taşıyabilir.Bir de ses ve ısı izolasyonu tuğla asmolen ile kıyaslarmısını bir zahmet!

Cevap Metnidir (K.A.): Asmolen strafora avize ve benzeri yükleri taşıtmak doğru bir çözüm olmaz, strafordan daha geride bulunan döşeme donatısından veya asmolen kirişlerin yeri uygun olandan faydalanıp çözüme gidlir.Beton dölümünden sonra straforun yırtırıp döşeme demirine ulaşmak zordur, beton dökümünden önce döşeme demirine bağlantı yapılıp alt tarafa bağlantı sarkıtılırsa, bu bağlantı aparatı avizeyi çok rahat taşır.

Straforun ses ve ısı yalıtımı için satıcısından teknik bilgi alabilrisiniz. Ürünü alırken özelliklerinin bilmeniz hakkınız. Bunu en iyi satıcısı izah eder.
mevlüt iriboy [ 12 Mart 2010, 10:40 ]
son kat asmolen tuğla deniyor ama bence gerek yok iyi bir su izalasyonu ile son kat sıva dökülmesi önlenir.
Kamil Ak [ 24 Şubat 2010, 09:25 ]
bakınız: "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"
Daha dikkat edelim teknik arkadaşlar...

(cevap metnidir: Türkiye'de depremde hayatını kaybeden sayısı ile yangınlarda hayatını kaybeden sayısı arasındaki fark dikkate alınırsa, mühendis olarak, deprem önlemlerine yönelik yapılacak yapı tasarımlarını tercih ederim. Yönetmeliklere uymak elbette görevimiz )
Fuat Aksoy [ 27 Ocak 2010, 12:59 ]
En üst katta strafor kullanabilirsiz.1-Tavanı alçı pan yaparsınız.En fazla bir kış geçer çatıdan sızan sular alçı panı ve boyayı kabartır bozar.2-Normal sıva yaparsınız.Normal sıvanın straforla yapışma problemi vardır.Strafor ile sıvanın arası açılır 2-3 yılda tavan sıvası çatlamaya daha sonrada dökülmeye başlar.
Bu problemleri önlemek için en üst katta briket veya tuğla asmolen kullanmak ve normal sıva(kum+çimento+kireç) iyi olur.Daha kalite olur.Bu durumda da çatıdan sızan sular olabilir.Sıvanın çatlaması dökülmesi ihtimali azdır.Boyada leke ve kabarma oluşabilir.Diğer seçeneğe göre tamirat çok çok daha kolaydır.Tercih size kalmış.

Yorumlarin tamamini okumak için tiklayin.

Betonarme

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi