Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Cam Tuğla Fiyatları

Cam Tuğla Fiyatları

Kategori  Kategori : Güncel Malzeme Fiyatları
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 4446
Tarih  Tarih : 27 Ocak 2011, 11:38

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


                   Cam tuğla: Modern ve farklı bir doku yaratmak için kullanılabilir. Çoğunlukla sepa-ratör görevi üstlenen duvarların yerine uygulanır. Yüksek sıcaklıktaki cam hamurun özel kalıplarda preslenmesiyle elde edilen içi boşluklu camın, bir diğeriyle yine sıcak olarak birleştirilmesiyle üretilir. Cam tuğla bir duvar gibi örülür ve ışığın geldiği yönde uygulanır. Renksiz tuğlaların yanı sıra kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renklerde cam tuğlalar da bulunmaktadır.- Duvar örülürken cam tuğlaların arasındaki 10 mm mesafenin düzgünlüğü için fuga ayırıcılar kullanılabilir. Fuga dolgu harcı, bir ölçü beyaz Portland çimento, üç ölçü kum (1 mm çapında elenmiş ve yıkanmış),su ile hazırlanarak duvar yapımının bitmesinden 24 saat sonra uygulamasına başlanır

Güvenlik-Darbeye Dayanım
Cam Tuğla Duvarlar, katmanlı olmaları ve yapımlarında kullanılan yardımcı malzemelerin kazandırdığı direnç sayesinde saldırıya karşı dayanıklıdır. (13,9 N/mm2-DIN 18175, Tablo 1)

Işık Geçirgenlik
Cam Tuğla duvarlar gün ışığı dik geldiğinde, desene bağlı ok renksiz olanlarda ortalama %82; renkli olanlarda da % 66 oranında ışık geçirgenliğine sahiptir. (ISO DIS 7884/b)
Cam Tuğla Nasıl Yapılır ?
Yangın Dayanımı
DIN 18175'e göre üretilen 190X190 mm cam tuğlalar kullanılır, DIN 4102 Bölüm 4-8.4.3 standardına göre 3,5 m2' yi aşmayacak büyüklükte örülmüş duvarlar, G sınıfı yangın camlaması ok nitelendirilmektedir. G sınıfı camlamalar yangın alev ve dumanının geçişini
tek duvarda < 60 dk süre ile
çift duvarda > 120dk süre ile

Kullanım Yerleri
Cam Tuğlalar, apartman ve merdiven boşluklarının camlamalarında, balkon korkuluklarında, banyo, mutfak v.b. iç mekanlarda, ayırıcı duvarlarda, ışıklıklar ve bodrum pecerelerinde kullanılabilen rakipsiz bir malzemedir.

Geleneksel cam tuğla uygulamaları, bir ölçü çimento, üç ölçü kum ve su ile hazırlanan harçla gerçekleştirilir.Cam tuğla duvarın örülmesi sırasında derzlere düşey ve yatayda 6 mm'lik yüksek dayanımlı, nervürlü ve galvanizli çelik donatılar yerleştirilir. Tuğlalar arasındaki mesafelerin eşitliği "plastik derz ayırıcılar" ile sağlanır. Fuga dolgusu bir ölçü beyaz çimento, üç ölçü ince kum hesabı ile hazırlanan harçla yapılır. Daha geniş bilgi Camtaş veya Yetkili Satıcılarından alınabilir.

Cam Tuğla Duvar Uygulama Bilgileri

1. Cam Tuğla Duvar İçin Gerekli İnşaat Boşluğunun Saptanması
[cam tuğla sayısı x cam tuğla boyutu] + [derz sayısı x fuga genişliği] + [beton çerçeve genişliği x2] +[(metal U profil + kayma ve genleşme derzleri ) x 2

2. Uygulamada Kullanılan El Aletleri :
- Duvarcı malası
- Su terazisi
- Duvarcı ipi ve çekül
- Sünger
- Dübel ( çapı 10 mm)
- Paslanmaz vida ( çapı 8 mm)
- Darbeli matkap
- Lastik çekiç (tuğlaları yerleştirmek için)
- Lastik spatula
- Çekül

3. Cam Tuğla Duvar Yapım Tekniği:
- Cam tuğla duvarlar karşılıklı en az iki mesnede tutturulmalıdır

- Sıcaklık değişimleri ile yapı hareketleri ve yükler karşısında cam tuğla duvarın sıkışarak kırılmasını önlemek için yatay ve düşey kayma ve genleşme derzlerinin işlevini engelleyebilecek uygulama ve malzemeden kaçınılmalıdır.
 Kayma ve genleşme derzlerine nemin ulaşmasını engellemek için beton çerçeve ile cam birleşimleri en az 10 mm genişlikteki elastik dolgu malzemeyle sızdırmaz hale getirilmelidir.
Cam tuğla duvarın yanları ile üstündeki genleşme derzlerine 10-20 mm kalınlığında sert genleşme köpüğü (PVC veya poliüretan levha), kayma derzlerine ise kumlanmamış bitümlü karton yerleştirilmelidir.Yatay genleşme derzlerinde yüksek yoğunluklu sert, düşeyde ise düşük yoğunluklu daha yumuşak genleşme köpüğü kullanılmalıdır. Duvarın oturacağı tabanda yeterli taşıma gücüne sahip iki kat kumlanmamış bitümlü kartonla oluşturulmuş kayma derzi tavsiye edilmektedir.
- Yüksekliği veya uzunluğu 6.00 m'yi veya alanı 15 m2' yi aşan cam tuğla duvarlar taşıyıcı elemanlar ve/veya genleşme ve kayma derzleri ile sınırlandırılmalıdır.
 Kenar ölçüleri 1.5 m'den küçük olan cam tuğla duvarlar donatısız yapılabilir, ancak bunlar 0,8 kN/m2 (yaklaşık 80 kgf/m2) rüzgar yüküne kadar dayanıklıdır.
- Donatı demirleri cam tuğlalarla temas etmemeli, paslanmayı önlemek için tercihen galvanizli demir veya çelik kullanılmalıdır; mümkün olmadığında da donatı demirleri kullanılmadan önce çimento + su şerbetine daldırılmalıdır.
- Cam tuğla duvar yapımı için şantiyede harç hazırlanabileceği gibi, istenen niteliklere uygun hazır harç da kullanılabilir.
- Fuga harcı, iyi yapışma sağlanması için derzlerin priz süresi tamamlanmadan önce uygulanmalıdır.
- Cam tuğla duvarın dışa bakan yüzündeki fuga harcı prizini aldıktan sonra üzerine koruyucu ve su emmeyen bir malzeme sürülmelidir.
- Cam tuğlalar sadece lastik çekiçle hafifçe vuruk hizaya ve şakule getirilmelidir.
- Cam tuğla duvarlar kendi yükleri dışında yük almamalıdır.
- Cam tuğla duvarlar yeterli taşıma gücüne sahip, eğilme ve bükülmeye direnci yüksek taban üzerine oturtulmalıdır.
- Kiriş, hatıl ve benzeri yapı elemanları üzerine oturtulan, uzun kenarı 1.5 m'den fazla cam tuğla duvarlar için mutlaka donatı demirli (2 x 6mm) beton alt çerçeve oluşturulmalıdır.
- Cam tuğla duvarın daha da sağlam olabilmesi için çelik veya paslanmaya karşı önlem alınmış galvanizli metal U-profilli beton çerçeve tercih edilmelidir

 


Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Güncel Malzeme Fiyatları

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi