Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Güvensiz Bir Ortamda Sağlıklı Çalışılamaz!!!


İnsanlık tarihi boyunca gelişen, değişen ve sisteme göre şekillenen hizmet sektörleri kimi zaman biz insanlar için kimi zamanda biz insanlardan bazıları için üretim ve tüketime dayalı kullanılmışlardır.
Hizmet sektörlerinden bir tanesi de yapım ve taahhüt işleridir. Yapım işleri sektör olarak alt yapı, üst yapı, uzay kafesler ve su yapıları olarak geniş bir alana yayılmıştır. Bu yayılmayla birlikte iş gücü sayısı artmış, iş gücüne paralel olarak gelişmeyen işçi sağlığı ve güvenliği bilinci her geçen gün yeni kazalarla yeni ölümlerle birleşerek körüklenmiştir. Bu başlık altında işçi sağlığı ve güvenliği konusunda yazılar, fotoğraflar, tartışmalar bulacaksınız isteyen arkadaşlar katkıda bulunabilirler. Katkılarınızla işçi sağlığı ve güvenliği konusunda destek sunarak bu bilinci ülkemizde geliştirebiliriz.

Kategori  Kategori : İşçi Sağlığı & İş Güvenliği
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 4700
Tarih  Tarih : 11 Ekim 2010, 09:29

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


      İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinin beşinci maddesi derki;

a) İşveren, işle ilgili her konuda işçilerin sağlık ve güvenliğini korumakla yükümlüdür.

b) İşverenin iş sağlığı ve güvenliği konusunda işyeri dışındaki uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alması bu konudaki sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

c) İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yükümlülükleri, işverenin sorumluluğu ilkesini etkilemez

  

     Ülkemizde kanunen sağlanan iş sağlığı ve güvenliği tersanelerde, madenlerde, fabrikalarda, ağır sanayide, yapım işleri vb. alanlarda yetersiz kalmaktadır.

     Eylül ayı iş kazaları raporu bu konuda destekleyici olacaktır. Eylül ayında meydana gelen ve iş kazalarında 38 işçi ölürken 135 işçi yaralandı.

     Eylül’de madenler ve taş ocakları da can almaya devam etti. Zonguldak’taki madenlerde meydana gelen ve bilgisine ulaşabildiğimiz 8 kazada 3 işçi hayatını kaybederken 10 işçi de yaralandı. Madenlerin yanı sıra belediye bünyesindeki taşeron şirketlerde ve hizmet alanında faaliyet gösteren taşeron şirketlerde çalışan 7 işçi eylül ayında hayatını kaybetti; 10 işçi de yaralandı. Tuzla’daki tersaneler Eylül ayında da can almaya devam etti. Atölye veya fabrikalarda meydana gelen kazalarda da 6 işçi öldü; 9 işçi yaralandı.

     İnşaatlarda da iş kazaları devam etti. Eylül ayında inşaatlarda meydana gelen kazalarda 7 işçi hayatını kaybederken 8 işçi de yaralandı.

    Elektrik dağıtım bölgelerinin son kısmının da özelleştirilmesine günler kala, daha önceden özelleştirilen ve parça işleri taşeron şirketlere verilen enerji iş kolunda son günlerdi yaşanan iş kazaları sayısı artış gösterdi. Taşeron şirket yetkililerinin güvenlik önlemi alınmaksızın daha hızlı ve fazla çalışmaya zorladığı işçiler iş kazalarına maruz kalıyorlar. Eylül ayındaki iş kazalarında 2 enerji işçisi yaşamını yitirirken 1 işçi de yaralandı.

    Bu kazaların dışında trafik kazalarında 3’ü mevsimlik tarım işçisi 8 işçi trafik kazalarında yaşamını yitirirken 52’si mevsimlik tarım işçisi 94 işçi de yaralandı.

    Eylül ayında meydana gelen iş kazalarında ölen ve yaralananların çok büyük bir kısmını taşeron şirket bünyesinde çalışan işçiler oluşturdu.

    Eylül ayında en çok kaza Zonguldak, İstanbul ve Kocaeli’nde meydana geldi. Bu illeri Adana, Konya, Ankara, Giresun ve Manisa izledi.

    Bu veriler ışığında dikkat edilecek olursa iş sağlığı ve güvenliği konusunda kanunun yetersiz kaldığını, kanunen erkin işverenler tarafından tanınmadığı ve bunun yanında bilinçsizliğinde katkısıyla çalışma alanında önemli bir teşekkül oluşturan güvenliksizliğin insan hayatına etkilerini düşünüp yeni ölümlerin engellenmesi gerekir.

 Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


İşçi Sağlığı & İş Güvenliği

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi