Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Mühendis Olup Kendi İşini Kurmak

Mühendis Olup Kendi İşini Kurmak

Kategori  Kategori : Kariyer
Yorumlar  Yorum Sayysy : 14
Okunma  Okunma : 52786
Tarih  Tarih : 25 Şubat 2010, 09:12

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


"Mühendis Olup Kendi İşini Kurmak"
 
 
Gerçek Örnekler... Konu Başlığına Yorumlar...  Deneyimler...
 
.............................................................................................
 
İnşaat Mühendisi, Evli Bir Bayanın Ağzından;
 
Tam 18 ay oldu iş aramak yerine cocuk dogursam kocaman olmustu ama hayır sıkıstım kaldım. Kpss denen sacma sınavın sonucunu yerlestırmesini, arada acılan dıger kurumların sınavlarını calıs calıs hala ıngılızce calısıyorum nıye kpds den bıseyler yaparsam belkı yerlesırım dıye sacma napalım hayat bu neyse kı kocan calısıyo sende kucuk kızını buyut dıyorlar. kucucuk bır sehırde yıllarca ıyı maas dıye ozel sektorde 8-6 mesaı yapıp para kazandım ama ozel sektör yetti devlete geceyım dedim baktım ısler deyısmıs kpss diye bısey cıkmıs simdi dusunuyorum da 18 ay bu kadar ders calısıp evde evhanımlıgı yapmaya calısmasaydım da kendıme bır zıp zıp alsaydım 10 dakıkası 1 tl aksama kadar bır suru cocuk bınerdı ve kendı ısımın basında bır suru para kazanmıs olurdum. ama olmaz ben muhendısım toplumda bır agırlıgım var falan fılan dıye hıc bır gırısım de bulunmadım.

Restoran işletmedim veya profesyonel apartman yonetıcılıgı yapmadım,yenı moda kız veya erkek ogrencı yurdu acmadım nıye hep aynı sebepten gomlek pantolan ceket...

dıye dıye yas 31 oldu neyse gece vaktı sacmalamıs olabılırım ama benım de ıcımı dokmeye ihtiyacım var. Adım saadet ya mutluluk sacıyorsun sen derler bana herkes derdını anlatır çözüm bulurum bende yaşıtlarıma çoçuklara benden çok büyüklere dert dinleyip çözüm üretmek kendimi bildim bileli benim gayriresmi işim.İşte şimdi bende uzun zamandır ilk defa böyle anlatıverdım derdımi oh be rahatladım.
 
............................................................................................
 
Kamuda Çalışan Bir Mühendisin, Özel Sektör Firmaları ve Mühendisleri İçin Gözlemleri
 
Bende kamuda çalışan bir müh olarak özel sektörün bittiğine bizzat şahit olmaktayım. kontrol olduğum işlerde gördüğüm eğer bu işleri bir mühendis olarak tekniğine uygun olması gerektiği gibi yapmayı düşünüp teklif verirsen işi zaten alamazsın çok büyük kırımlar oluyor. her işimde aynı şeyi yaşayıp alan şahısların zarar ettiğine şahit oluyorum. eğer hile, malzemeden çalma gibi yollara başvurmazsan özeldede iş alamazsın çünkü kimse yaptığın işin kalitesini önemsemiyor yeterki ucuz olsun gözü ile bakıyor. zaten hem çevre hem siyasi yönden birçok kişi köşeleri tutmuş durumda. ünideki aldığın eğitimde ilk aşamada pratikte bir işine yaramayacağına göre bir kaç sene birilerinin yanında amelelik gibi çalışarak hem tecrübe hemde çevre edinmende yarar var yoksa bu işi üni bilgilerinle yürütemezsin.
............................................................................................
 
Şükran Hanım;
 

Arkadaşlar özellikle şu ekonomik kriz döneminde 100 kere düşünün!!!

Hangi sektörde özel iş çevireceksiniz?

Sektörlerde güçlü firmalar var mıdır? Rekabet edebilecek misiniz? Öyle firmalar var ki ezip geçiyor , presliyor...

Dİyelim ki işyeri açtınız... çevre edinene kadar (En az bir yıl) tüm masrafları karşılayabilecek misiniz...

İşyeri açtığınızda her kurum leş kargası gibi üzerinize çörekleniyor. Her yerden para isteniyor... Vergiler, SSK, kira, stopaj, resmi evraklar, muhasebeci parası, kira vs.. vs...

Özel işimi yaptım ve az da olsa kazandım; ama inanın ne geceniz ne de gündüzünüz oluyor. Ülkenin bütün meseleri amerikanın ekonomisinin gidişatı, döviz vs... her şeyle mecburen ilgileniyorsunuz...

Aile diye bir şey kalmıyor... Bu tempoyu ister misiniz?

öyle kendimize gaz vermekle içinden çıkamayacağımız dünya kadar problem var özel sektörde... Ekmek aslanın midesinde ve çirkef ilişkiler, kişilerle müdele edemiyorsunuz...

Onun için... Biraz paranız varsa... oturun ve ailenizle yiyin, gezin...

Malesef şimdiki durum bu...

Ben de devlete geçtim... Siz de ya öyle yapın ya da kurumsal bir firmaya girip maaşla idare ediniz.

Bunu neden buraya yazdım: Eşim mühendis... (Çalışmıyor)

 
............................................................................................
 
Emine Hanım;
 
imo nun özel sektçrde çalışanlarla ilgili çıkardığı sim ve itb yönetmelikleri ,3 yıl stajerlik uygulaması maalesefki beni bu meslekten millete hizmet etme düşüncesinden soğuttu:(
............................................................................................
 
Orkun Bey;
 
Kendi işini kurmuş mühendis tanıdığımın dediği

ilk yıl borçlanırsın, 2. yıl borçlarını ödersin, 3.yıl karnını doyurursun, 4. yıl kazanmaya başlarsın demişti.Ne kadar doğru ne kadar yanlış orasını bilemiyorum artık. 

.............................................................................................
 
Tebernuş Bey;
 
Evet bende kendi işimi kurmak istiyorum ama siz şuan ki siyasi iktidarı biliyormusunuz? Bizden olmayan ölsün mantığı var! Git bakalım ihale alabiliyormusun?! Yok! aldığın ihalede bahanelerle iptal oluyor, senin taktiğini öğreniyor yeni ihale açıyor. Buyrun bakalım! Sen bu kişilerin arasında da olabilirsin ama tanınmayan ve çok iş yapmamış biriysen yine boşunadır herşey.

Ben kendi işimi kurmayı çok istiyorum ama gerçekden demokratik bir ülkede!

.............................................................................................
 
Sabir Bey;
 
Evet, mühendislik bilgi ve zeka işi. ezbere yapılan işler yumağı değil. Ben burada daha çok okullarımızın nasıl mühendis yetiştirdiği konusuna ve birazcık olsun problemin kaynağına işaret etmek istiyorum. Maksadım, şuçlu bularak problemi çözdüğümü göstermek değildir. Nasıl mı?

Şöyleki, kendisinde yeniliklere açık bir ruh yapısı yanında icat yeteneği olduğunu sezen arkadaşlarımın benim gibi mühendis olmaya karar verdiğini düşünmüşümdür hep. Okula vardığımızda ise nedendir bilinmez, onlarca yüzlerce sayfa bilgi yığını ile karşı karşıya geliriz. Hoca anlatır da anlatır, kimini tecrübesinden kimisini tozlu kitapların arasından. Sonra sınav yapıcam der. Güzel. Netice size anlattıklarımın kaçta kaçını ezberlediğimizi test eder. yani bir türlü hafıza testine tabi tutulmuş oluruz. Başarımız ve diplomaya hak kazandığımız üç aşağı beş yukarı böyle tespit edilir. ve her ders için aşağı yukarı bu böyle devam eder gider... Ama mühendislik böylemi öğrenilip tatbik edilmelidir?? HAYIR.

Mühendis problemleri tespit eden, ona uygun çözümler bulan, yenilikler peşinde olan bir ruh yapısı ile icatcı kişi olması gerekir. Yani analiz ve sentez gücüne sahip olan veya olması gereken kişidir. EZBER RUHU İLE MÜHENDİS YETİŞTİRİLMEZ. Olursa da taklitçi olur. Hocasını bile geçemez (EZBER HARİÇ). Bize hocasını çok daha ileri geçecek Mühendisler lazım. Problem üreten değil, problem çözen mühendisler lazım. Elindeki teknolojiyi daha ileri götüren, aynısını taklit değil aynı işi yapacak farklı teknolojiler peşinde koşan mühendisler lazım. Elindeki mevcut imkanlarla yetinmeyip, yeni kaynaklar yaratan, neyi nasıl yapacacağını bilen, bilmekle kalmayıp harekete geçen, sonuç alıncaya kadar takipçi olan ve başardığı zaman başarısını taçlandıran mühendisler lazım. Bunu başaramayanları mühendis olarak kabul etmenin kimseye faydası da dokunmaz. Memleket problemlerine çözüm üretmek, bulduğu çözümleri, ilgili platformlarda paylaşmak, fikir ve icatlara değer katmak en önemlisi olsa gerek. Bilmem yanılıyor muyum? Eğitim camiasının, böyük YÖK'ümüzün bakış açısınıda değiştirmesi şarttır. Amerikayı yeniden keşfe gerek yoktur. Ülkemizdeki icat ve patent sayılarına bir bakınız. Ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız...

............................................................................................
 
Hasan Bey;

Kendi işini kurmak ne kolaymışda bizim haberimiz yokmuş!!İlk mesajları okuyunca bunu anladım.

Kendi işini yapmaya kalkan bir çok tanıdıkla karşılaştım,ve hepsinin sonu hüsran oldu.Bi sürü maliye borcu,vergi borcu,birkaç aylık kira borcuyla çıktılar işin içinden.Eğer yaygın yapılan bir işe girecekseniz,sizi en çok zorlayacak olan şey fiyat rekabetidir,yani siz hiç kar koymasanız,en ucuz malzemenin fiyatına göre teklifinizi verseniz bile bunun yarısının bile altına fiyat verenler çıkıyor.Bu tür firmaları diğerleri çapulcu diye adlandırır ve verdikleri fiyat teklifleri mantığınızı zorlar.İşveren bile çoğu zaman inanamaz ve iş genelde üçüncü,beşinci firmaya kalır.

Ben iş yapmak işin tek şartın sermaye olduğunu düşünen birisi değilim,fakat ssermaye olmadan iş yapmaya kalkarsanız cidden şansınız yaver gitmesi gerekir.

............................................................................................
 
Hülya Hanım;

arkadaşlar allah hepimize kolaylık versin.

ben ankaradan yazıyorum.hakkaten bu ülkede özelde çalısmak çok zor.ben bir proje bürosu açmayı düşünüyorum elektrik üzerine ve biraz arastırma yaptım.şirketin ilk kurulumu 1.500 tl ye maal oluyor.kirayı bağkuru filanda hesaba katarsak 3 bin tl nakit.büro malzemelerini ayarladım dersek 3.bin nakit ilk ay kurtarıyor.sonrası risk ama önemli olan riski almak diye düşünüyorum.şimdiden bir kaç işi bağladım umarım herşey düşündüğüm gibi olur.

.............................................................................................
 
Süleyman Bey;
 
Hülya Hanım, eğer şahıs firması kuracaksan ve biryerde çalışıyorsan ilk etapta bağkura geçmesen de oluyor.böyle bir durumdaysan bir mali müşavirden detaylı bilgi almanı tavsiye ederim.
 
.............................................................................................
 
Adnan Bey;

burda gerçekten güzel şeyler okudum, yeşeren umutlar, kırılan umutlar,hayaller,korkular vs.. ben bi teknikerim ama iş kurma konusunda bende sizinde aynı duyguları paylaşıyorum.bu konuyla ilgili çok yeni bir örneğide paylaşmak istiyorum. benim çocukluğumdan beri yaptığı herşeyi nedense taklit ettiğim, kopya çektiğim, özendiğim benden 1 yaş büyük bir kuzenim var.ama son hamlesini sanırım taklit etmeye cesaretim yok :) şimdi kısaca anlatayım.. kuzenim liseden makine teknisyeni, üniversiteden de, teknik ressam olarak mezun oldu.askerlik öncesi ve sonrasında bi kaç özel şirkette makine teknikeri/teknik ressam vs. olarak çalıştı. 5-6 yıllık bi tecrübesi var.hep bişeyler üretmek lazım bişekilde parayı bulmak lazım derdi gülerdik :) ama 2 ay önce artık biyerden başlamak lazım deyip, 15,20 bin TL'lik bir sermaye ile kendi işini kurmaya karar verdi.ümraniye OSB'den bi dükkan kiraladı, ufak bi bürosu ve imalathanesi var. bitane kia kamyonet aldı. evdeki masasını pc'ni getirip koydu. gittigidiyordan fax,fotokopi makinesi aldı 2 el temiz :) eş zamanlı olarak web tasarım uzmanı olan çok samimi olduğu mahalleden bi arkdaşına isim hakkını aldığı royal makina isimli web sitesini yaptırıyor, arkadaş hatrına bedava yapıcak çocuk. ar-ge idi altyapıydı derken gece 12 lere kadar inanılmaz istekli bi şekilde çalışıyor koşturuyor. fore-kazık imalatı yapmayı planlıyor orda.. belki tam bir fiyasko tam bir iflas olacak yada bi şekilde piyasaya tutunmayı başarıp başarılı bi iş adamı olcak bunu zaman gösterecek ama şu bi gerçek ki risk olmadan risk almadan hiçbirşey olmuyor ve bence eğer insan istiyorsa hayalini gerçekleştirmeli.. bende bişeyler yapmak istiyorum ama hangi sektör olacağı konusunda çok kararsızım :) bu yüzden bende akrabalarımın yolundan giderek, her Rizeli mütahhit doğar mantığından yola çıkarak, pederi ikna edip sermaye konusunda yardımcı olmasını sağlayabilirsem inşaat sektöründe bişeyler yapma konusunda çok hevesliyim :)

............................................................................................
 
Kerem Bey;

Eğer bir uzmanlık sahibiyseniz kendi işinizi kurarken başınıza gelecekleri şöyle özetliyim.

İlk önce sermaye gerekecek. Herkes bir miktar parası olunca iş kurulur sanıyor, önemli olan işyeri kurmak açmak değil oranın varlığını sürdürebilmesidir. Kurulumda yaptığınız yatırım kadar bir yerde paranız olacak ki kriz çıktığında daha ödeme almadan vergi borçlarınız ve diğer alacakların vadesi geldiğinde ödeme yapabilin.

Türkiye şartlarında eğer emek yoğun bir iş sahibi değilseniz (çizim grafik web tasarımı gibi)açacağınız işletmenin size ne şekilde masraflar çıkaracağını öngöremezsiniz. İhtimaller ile değil sağlam verilerle çalışın. Piyasa koşullarını değerlendirin, kesinlikle bir işi iyi biliyor olmanız işletmeciliğide finansı da iyi bileceğiniz anlamına gelmez. Mümkünse bu anlamda profesyonel birileri ile çalışın. Bu ülkede vergi sistemi çok acımasız ve adaletsiz. Piyasa gerçekten kurtlar sofrası, herkes yolunu bulmuş düzgün ve dürüst yoldan kazanmak zor. Çok güvendiğiniz kapılar bile yüzünüze kapanabiliyor. İmkansız değil ama gerçekten zor. Hiç birşey göründüğü gibi olmuyor. Herkese inandığı yolda başarılar dilerim.

............................................................................................
 
Erkan Bey;

selamlar

2003 makina mühendisi mezunuyum

özel sektörde (malesef) mekanik tesisat alanında çalışıyorum.

eskiden yani mezun olduğumda çok idealisttim

ama bu seneki kriz bütün idealleri yıktı geçti

kendi işimi kurmak tabiki en büyük hayalimdi

bu sene malesef çok makina mühendisi arkadaşım işini kaybetti,maaşları düştü ve daha fazlası...

şuanda tek isteğim kpss ye çalışmak ki o da işten 8 de gelip ailene zaman ayırıp yorgun halde nasıl vakit ve konsantrasyon bulabilceksem

özel sektör bitmiştir

hiçbir güvenceniz yoktur.

hayatla sosyal bağınız kaybolmuştur

devlette çalışanlara gıpta ediyorum açıkçası kıskanıyorum.

kendi işini kuran arkadaşları da takdir ediyorum

.............................................................................................
 
 
 
MAKALE
 
• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat biraz daha “pişmem” gerekli mi sektörde?

• Kendi işimi kuracağım fakat biraz sermayeye ihtiyacım var sanki…

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat piyasa benim gerçek değerimin farkında değil.

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat kişisel çevrem benim deli olduğumu düşünüyor.

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat teknik bilgim yetersiz.

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat pazarlama hakkında hiç bir bilgim yok.

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat yeterli network’üm, kişisel ağım yok.

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat iş yönetiminden anlamıyorum.

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat para ile uğraşmayı oldum olası becerememişimdir…

Bu “fakat”ların hepsi aslında ne demek biliyor musunuz?

Kendi işimi kurmak istiyorum fakat korkuyorum.

Bu noktada yalan söylemeyeceğim. Korkmakta sonuna kadar haklısınız.

• Rüyalarınızdaki işi kuramayacağınızdan korkuyorsunuz.

• Başarısız olacağınızdan korkuyorsunuz.

• Saçmasapan bir şey yapıp çevreniz tarafından alay konusu olacağınızdan korkuyorsunuz.

• Değişimden korkuyorsunuz.

• Yapacağınız işin fırsat maliyeti sizi korkutuyor (yani bu işi yaparken yapamayacağınız diğer şeylerin maliyeti

diğer şeyleri açarsak:

o başka iş fırsatları

o kişisel zamanınızdaki kısıtlamalar

o sevdiklerinize daha az zaman ayırmak

o sürekli dağınık bir zihinle ortalıkta hayalet gibi dolaşmak… korkutuyor sizi)

Ancak, korku eğer kullanmayı bilirseniz oldukça tetikleyici bir motivasyon aracıdır.

Ve unutmayın sorun “bir şeylerin eksikliği” ya da “henüz hazır olmamanız” değil.

Kendinize bir hedef koyun ve bu hedef doğrultusunda gerekli şartları uzun vadede sağlamaya bakın. Gerisi gelir.

• Bu hedef, bir dönem cd satarak (yani ruhunuzu satarak) sermaye biriktirmenizi gerektiriyorsa öyle yapın.

• Ya da gündüzleri para kazanıp, geceleri Batman misali kendi işlerine odaklanman gerekiyorsa, öyle yapın.

• Günlük ortalama uykunu 4 saate indirmeniz gerekiyorsa “polifazik uyku teknikleri” üzerine çalışın biraz

• Sevdiklerinize daha az vakit ayıracaksanız, sosyal hayatınızdan bir süre uzaklaşmanız gerekiyorsa çevrenizle konuşun ve eyleme geçin

(Girişimcilik yolu, biraz da yalnızlık yolu –

tabii sevdiklerinizi tamamen ihmal etmeyin yoksa yapayalnız kalırsınız )

Sadece bahane üretmeyin, ertelemeyin, şu andan itibaren yolunuzu çizin ve harekete geçin.

Siz Zaten Hazırsınız

Yeni bir girişim başlatmak için tüm koşulların mükemmel olmasını bekleyemezsiniz. Yıldızların sizin için mükemmel bir şekilde hizalanmasını beklemeniz yapacağınız en büyük hata olur.

Size bir kötü haber vereyim. Yıldızlar hiçbir zaman hizalanmayacak. Siz beklediğiniz sürece o parlak ilham ampulü kafanızda hiçbir zaman yanmayacak. Siz başka birileri için çalışırken öğrendiğiniz ve yaptığınız hiçbir şey sizi kendi girişiminizi kuracak düzeye getirmeyecek.

Şimdi de iyi haberler: Bunların hiçbir önemi yok. Gerçek olan şu ki siz zaten hazırsınız. Kendi girişiminizi başlatmanızı için önünüzde korkularınız ve endişeleriniz dışında hiçbir engel yok. Amiyane tabirle k*çınızı kaldırıp karar vermenize bakıyor her şey.

Eğer halen ikna olmadıysanız. Eğer yanınızda hâlâ birkaç mazeret bulunuyorsa onlardan da kurtulalım:

Daha Fazla Eğitime İhtiyacınız Yok

Lisans döneminde, okulda, iş hayatında her ne öğrenirseniz öğrenin kendi işinizi başlatmanızda hiçbir önemi yok. Eksik olduğunuz yönlerinizi geliştirebilir. İlgi alanınıza girmeyen konular için işini bilen profesyonellerle iş birliği yapabilirsiniz.

İş hayatında eğitim ve bilgiden çok daha önemli olan şey çevredir. Networkünüzü genişletin. Deliler gibi bağlantı kurmaya bakın. Kaynakları verimli bir şekilde yönetmek, her şeyi kendinizin yapmasından daha iyi olacaktır emin olun.

Merak etmeyin hiçbir MBA sınıfında “çok büyük riskler nasıl alınır ve bu risklerin altına girdiğinizde yaşayacağınız mide sancılarının ve kalp çarpıntısının üstesinden nasıl gelinir” dersi verilmiyor. Bu dersi kendi kendinize alacaksınız.

Ve emin olun bir sene kendi işinizi yaparak lisans dönemi bilgilerinizin üzerine onbinlerce dolar verip bir iş yönetimi master’ı yapıp edindiğiniz toplam birikimden çok daha fazlasını öğrenirsiniz.

MBA gerekli değil demiyorum. Özellikle benim gibi mühendis kafalı iseniz, farklı bir paradigma kazanmanız için MBA mutlaka gerekli bile diyebilirim. Bununla birlikte, MBA sahibi olmayıp iş yönetimi konusunda deha olan pek çok kişi de var ortalıkta.

Daha Fazla Paraya İhtiyacınız Yok

Girişiminize başlamak için bir melek yatırımcının size bir çuval dolusu para vereceğini hayal ediyorsanız tembellik ediyorsunuz demektir.

Elinizde olan kaynakları sonuna kadar kullanın. Limitlerinizi zorlayın. Elinizden gelenin en iyisini yapın. Elinizde “elle tutulur” bir şeyler olsun. Ve ondan sonra finansman arayın.

Girişimcilerin çoğu birilerinden milyon dolarlık çek almadan ayakta durabiliyor ve başarılı eserler çıkarabiliyor. Siz bu kurala bir istisna değilsiniz.

Daha Fazla Zamana İhtiyacınız Yok

Kendi girişiminizi başlatmanız için tek bir doğru zaman var ve o zaman da bugün, hemen ve şimdi.

Birkaç ay daha beklemek, ya da kendinize hayali bir kilometretaşı atamak hiçbir şeye yardımcı olmaz.

(Korkunuzu erteledikçe bu korkunun bastırılmasına neden olursunuz, korkunuzu bastırdıkça da farkında olmadan korkunuzun sizinle hayaliniz arasında görünmez bir duvar örmesine sebep olursunuz — anlayan anladı.)

Pazarın “henüz hazır olmadığı” doğru. Fakat “pazar hiçbir zaman hazır olmayacak”. Yıldızlara güvenmeyin ve hemen şimdi başlayın.

Kendi işinize başladığınızda dünyanız heyecan ve karmaşa dolu olacak, uyku düzeniniz bozulacak. Binbir türlü sorunla karşılaşacaksınız. Başlangıç girişimi böyle çalışır. Ve bir başlangıç girişimini yönetmek dünyanın en zor işidir.

Ne yaparsanız yapın, zorluk çekeceksiniz. Ertelemek hiçbir şeyi değiştirmez.

Daha Fazla Deneyime İhtiyacınız Yok

Burada sizi yanıltmak istemem. Deneyim tabii ki yardımcı olacaktır. Fakat deneyim bir gereklilik değildir. Deneyimi işinizi geliştirirken de elde edebilirsiniz. En kötü ihtimalle başarısız bir girişiminiz olur, bundan deneyim kazanır ve yepyeni bir girişim başlatırsınız.

Bir şirkette çalışarak iş geliştirme deneyimi kazanamazsınız. Bir şirkette çalışarak deneyim kazanmaya çalışmak, lüks bir restoranda yemek yiyip ileride şef garson olmayı hayal etmeye benzer.

Hatta daha da ileri gideceğim:

Bir şirkette çalışarak kendi girişimini kurmak için deneyim kazanmak, lüks bir restoranda 10 yıllık bir Muscat şarabı ısmarlayıp, bu şarabın tadına varırken ileride ünlü bir şarap üreticisi olmayı hayal etmeye benzer.

Deneyim kazanmanın en iyi yolu, deneyimi yaşarayak kazanmaktır. Siz bir adım atın, isteseniz de istemeseniz de deneyim sahibi olacaksınız.

Daha Fazla Bahane Üretmeye Gerek Yok

Eğer önümüzdeki birkaç yılınızı bahane üretmekle harcamak ve kendinizi hazır olmadığınıza ikna etmekle geçirmek istiyorsanız buyrun devam edin.

Fakat eğer beklemenin sizi girişimci olmaya hazırlamadığını fark ettiyseniz, bu yazıyı bir köşeye bırakmanın ve eyleme geçmenin zamanı gelmiş de geçiyor demektir

Evet, hemen, şu anda, şimdi.

Siz hâlihazırda hazırsınız?

..............................................................................................
 
 
 
Editör K.


Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Bu habere toplam 14 yorum yazilmistir.

Tiffany Perio [ 11 Nisan 2018, 12:45 ]
Büyük Projeler yürütmek için bir borç musunuz? Bugün bir Krediyi güvence altına alın ve ödüllendirici bir şeyle başlayın. Müşterilerimizle samimi bir ilişki kurduğumuzdan işlemimiz% 100 garantilidir.
Kredisiz Krediler, Kolay adımlar, hızlı fonlama ve% 2'lik düşük faiz oranı sunuyoruz. Neden finansal bir çöküşte kalsın? Bugün bize e-posta yoluyla ulaşın:====> tiffanyperioloancompany@gmail.com
Murat Acar [ 14 Mart 2018, 09:01 ]
Merhaba,
Finansal ihtiyaçlarınızı çözmek için acil bir krediye ihtiyacınız var, 5.000,00 TL'den 10.000.000.00 TL'ye kadar kredi sunuyoruz, güvenilir, verimli, hızlı ve dinamik,% 100 garantiyle, (Avro, İngiliz Sterlini ve Dolar) İlgilendiğiniz takdirde tüm Krediler için geçerli faiz oranı (% 2).

E-posta: (muratacarfinancialservice@gmail.com)

Teşekkürler.
Ibrahim [ 03 Mart 2018, 04:55 ]
Acil bir kişisel veya işletme kredisine ihtiyacınız var mı?
2-3 iş günü içinde? Tarafından defalarca hayal kırıklığına uğradın mı
bankalarınızı ve diğer kredi firmalarınızı ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? İşte
Mckibbin Mali İşler ve Konut Kredisi İyi Markalardan Geliyor
İhtiyacınız olan her türlü krediyi uygun bir faiz oranıyla sunmak
% 3 Eğer ilgileniyorsanız Bugün bize ulaşın
adres: ibrahimhoffman@gmail.com veya ibrahimhoffman@outlook.com veya web sitemizi ziyaret edin: https://ibrahimhoffman.wixsite.com/ibrahimhoffmanfirm
Living Faith [ 09 Şubat 2018, 22:06 ]
Acil bir krediye ihtiyacınız var mı? Firmamız% 2'lik düşük bir oranda düşük ücretle kredi sağlamaktadır. Şimdi başvurun ve borçlarınızı, faturalarınızı ödemek ve işinizi genişletmek için acil kredi almak için şimdi e-posta yoluyla bize ulaşın: LIVINGFAITHSERVICE@OUTLOOK.COM veya whatsapp: (+151)86286514
Ibrahim [ 04 Ocak 2018, 23:48 ]
Yıllık% 2 faizle kredi veriyoruz.
Onay hızlıdır; Ne için başvurduğumuz, onayladığımız şey. 40 Milyon Euro kadar yüksek bir miktarı onaylayabilir ve en az 15.000.00 Euro tutarında kredi kullanabiliriz; hem ticari hem de kişisel krediler için başvurabilirsiniz; işletme kredileri için 1 yıllık ödemesiz dönem ile.
Sorularınız için bize bir e-posta gönderin: ibrahimhoffman@gmail.com veya web sitemizi ziyaret edin: https://ibrahimhoffman.wixsite.com/ibrahimhoffmanfirm
Ibahim Sayi [ 03 Ocak 2018, 19:01 ]
İşletme kredisi mi arıyorsunuz? Kişisel krediler, öğrenci kredisi, krediye ihtiyacınız olan herhangi bir sebep, borç konsolidasyonu kredisi, teminatsız krediler, girişim sermayesi vs. Varsa bugün bize ulaşın (ibahimsayi@gmail.com) ve bugünkü kredinizi alın.
Murat Acar [ 06 Aralık 2017, 05:52 ]
Mali yardıma mı ihtiyacınız var? Her türlü kredi için hemen başvurun
Ve acilen parayı al!

bize e-posta: (muratacarfinancialservice@gmail.com)

* Randevu kredisi tutarı 5.000 - 10.000.000,00 $
* Faiz oranı% 2
* 1 ila 20 yıl arasında geri ödeme seçeneği.
* Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
* Kredi esneklik şart ve koşulları.
Bugün mali yardım için bize e-posta gönder: (muratacarfinancialservice@gmail.com)

içtenlikle
yönetim
MORIS COMPANY [ 16 Eylül 2017, 03:59 ]
Herkese merhaba, Acilen kredi talebinde bulunuyorsanız şimdi MORIS LOAN COMPANY ile iletişime geçin, daha fazla bilgi için şirketimiz oranının% 1.50 olduğunu
eric financee [ 03 Temmuz 2017, 09:14 ]
ihtiyacin var mi Acil kredi temas ericfinancee@gmail.com or ericfinancee@outlook.com
Murat Acar [ 01 Haziran 2017, 23:51 ]
Mali yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen her çeşit kredi başvurusunda bulunun
Ve acilen paranı al!

Bize e-posta: (muratacarfinancialservice@gmail.com)

5,000 dolardan 5,000,000,00 dolara * Randevu kredisinin tutarı
* Faiz oranı% 2
* 1 ila 20 yıl arasında geri ödeme seçeneği.
* Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
* Kredi esneklik şart ve koşulları.
Bugün mali yardım için bize e-posta gönder: (muratacarfinancialservice@gmail.com)

içtenlikle
Management_

Yorumlarin tamamini okumak için tiklayin.

Kariyer

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi