Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sektörde Yeni Desteklere ve Güven Arttırıcı Önemlere İhtiyaç Var

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksinin, Eylül 2017 sonuçları açıklandı.

Kategori  Kategori : Sektör Haber
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 7014
Tarih  Tarih : 30 Kasım 2017, 12:23

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin, Eylül 2017 sonuçları açıklandı.

SON 3 YILLIK DÖNEMDE FAALİYET ENDEKSİ
ÖNEMLİ ARTIŞ GÖSTERDİ

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin son 3 yıllık döneminde Faaliyet Endeksi önemli artış gösterirken, Güven ve Beklenti Endekslerinin gerilediği görüldü. İnşaat malzemeleri sanayisinde Faaliyetler, Endeksin hesaplanmaya başladığı 2013 yılı Ağustos ayından bu yana yaşanan tüm olumsuz gelişmelere karşın yüzde 34,6 arttı. Buna rağmen olumsuz gelişmeler 4 yıllık süreçte Beklenti ve özellikle Güven Endeks’inde gerilemeye neden oldu. ‘Bileşik Endeks Eylül 2017’de, sektöre yönelik şu tespitler yer aldı:

EYLÜL’DE BİLEŞİK ENDEKS SINIRLI ÖLÇÜDE GERİLEDİ 
Eylül ayında Bileşik Endeks Ağustos ayına göre 0,48 puan geriledi. Eylül ayında Bayram ile çalışılan gün sayısının azalması faaliyetleri, ekonomi dışı alanlarda yaşanan gelişmeler ise güveni olumsuz etkiledi.

Bu çerçevede Eylül ayında Faaliyet Endeksi ve Güven Endeksi’nde gerileme yaşanırken, Beklenti Endeksi ise sınırlı ölçüde yükseldi. Beklentilerdeki artışın sürmesi, faaliyetler ile güvendeki düşüşün geçici olduğuna inanıldığını gösterdi. 
BAYRAM İLE ÇALIŞILAN GÜN SAYISININ AZALMASI FAALİYETLERİ ETKİLEDİ
Ağustos ayında yavaşlayarak süren ve özellikle iç pazarda doygunluk seviyesine yaklaşan Faaliyet Endeksi, Eylül ayında sınırlı ölçüde geriledi. Bunda, Bayramın Eylül ayında çalışma gün sayısını bir önceki aya göre azaltması da etkili oldu. Eylül ayında 0,3 puan düşen Faaliyet Endeksi, buna rağmen geçen yılın Eylül ayı seviyesinin 10,6 puan üzerinde kaldı. Yurtiçi satışlar Eylül ayında sınırlı ölçüde geriledi. Ancak ihracat yeniden artış gösterdi. Üretimde ise sınırlı bir gerileme yaşandı. Cirolar Eylül ayında durağan kaldı. Tahsilat hızı yeniden düşme eğilimi göstermeye başladı. Faaliyetlerin dinamikleri Eylül ayını büyük ölçüde soluklanma ile geçirdi.

EKONOMİ DIŞI GELİŞMELER GÜVEN ENDEKSİ’Nİ
OLUMSUZ ETKİLEDİ     
 
Güven Endeksi’nde 7 aydır sürdürülen sınırlı ve kırılgan artış sonrasında Eylül ayında bu kez sınırlı bir gerileme yaşandı. Faaliyetlerdeki artışın yavaşlamış olması da Güven Endeksi’ndeki artışı sınırladı. 
Eylül ayında yaşanan birçok ekonomi dışı gelişme de güven üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı.

Bir önceki aya göre 0,9 puan düşen güven seviyesi, geçen yılın aynı ayının güven seviyesinin 0,2 puan üzerinde gerçekleşti. İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayine yönelik güven sınırlı ölçüde düştü. Yurtiçi pazarlarına yönelik güven Eylül ayında düştü. İhracat pazarlarına yönelik güven artışı da uzun süre sonra geriledi. Güven unsurlarında son iki aydır yaşanan durağanlık bu kez gerileme eğilimine dönüşme riski göstermeye başladı. 

BEKLENTİLERDEKİ İYİLEŞME HER ŞEYE RAĞMEN SÜRÜYOR
Eylül ayında da sınırlı ölçüde süren Beklenti Endeksi’ndeki iyileşme yavaşlamakla birlikte devam etti. Eylül ayında faaliyetler ve güvendeki gerilemeye rağmen beklentilerdeki iyileşme sürdü. Beklentilerdeki artış faaliyetler ve güvendeki gerilemenin geçici olduğuna inanıldığını gösterdi. Bir önceki aya göre 0,2 puan artan Beklenti Endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre ise 7 puan daha yüksek çıktı. Böylece beklentiler geçen yılın üzerinde kalmaya devam etti. Türkiye ekonomisi ile inşaat malzemeleri sanayisine ilişkin beklentilerdeki artışlar, Eylül ayında durağanlaştı. Eylül ayında, önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişler düşerken, ihracat siparişlerindeki artış ise sürdü. İç siparişlerdeki artış beklentisinin düşmesine rağmen önümüzdeki üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentilerinde yine kuvvetli artışlar yaşandı.Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Sektör Haber

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi