Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Araçların Kaldırım İşgali

Kaldırım işgali mahallelilere büyük sıkıntı yaşatıyor.

Kategori  Kategori : Sektör Haber
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2193
Tarih  Tarih : 06 Ağustos 2015, 14:29

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Ankara’nın birçok semtinde LPG’li araçlar nedeniyle facialara zemin hazırlayan ve kaldırım, yol işgalleriyle hayatı çekilmez hale getiren “apartman altı” oto galerileri, mahalleliye ev sattırıyor.

İçişleri Bakanlığı'nın oto galerilerinin şehir dışına taşınmasına yönelik yayınladığı genelgeye, Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Valiliği'nin ortak çalışmalarına ve mahalle sakinlerinin defalarca yaptığı şikâyet ve başvurulara rağmen oto galerileri kent içinde faaliyeti devam ediyor. Özellikle Emek, Bahçeli, Subayevleri, İç Aydınlık gibi trafiğin zaten yoğun olduğu semtlerde kümelenmiş bu galeriler, bir yandan LPG’li araçları nedeniyle patlama ve yangın riskini büyütürken, öbür yandan da ellerindeki satılık araçlarla kaldırım ve yolları işgal ediyor. Uzmanlar, apartman altı oto galerilerinin sakıncalarına işaret ederken, özellikle LPG'li araçların son derece tehlikeli olduğunu belirtiyor. Apartmanların altında kapalı bir alanda tutulan bu araçların tehlikeyi artırdığını belirten uzmanlar, geceleri giriş katlardaki dükkânlara çekilen LPG'li araçlar kaynaklı bir yangın veya patlamanın diğer araçlara da sıçrayıp çevrede yaşayan vatandaşlar için felakete yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Mahalleli canından bezdi

Yolda araç bulundurmaları yasak olmasına karşın bu kurala uymayan galeriler, halkın büyük bölümünün tatil nedeniyle kent dışında olduğu yaz aylarında bile yolları daraltarak trafiğin kilitlenmesine ve ciddi kazalara da neden oluyor. Oto galerilerine ait araçların işgali nedeniyle yayalar kaldırım yerine caddede yürümek zorunda kalıyor, bu da kaza riskini artırıyor. Kaldırım ve yol işgalleri, aynı bölgedeki diğer işletmelerin müşteri kaybetmesine de yol açıyor. Galericilerle apartman sakinleri park sorunu nedeniyle sık sık karşı karşıya geliyorlar. Mahalle sakinleri, diğer işyeri sahipleri ve araç sürücüleri ile galericiler arasında zaman ciddi zaman kavgalar da yaşanıyor.

“Durumu iyi olan evini satıp kaçıyor”

Aydınlıkevler Mahallesi Muhtarı Rıza Kumru, oto galerilerinin günlük yaşamı çekilmez hale getirmesi nedeniyle mahallelinin evini satıp kaçma eğiliminde olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Özellikle İrafan baştuğ Caddesi’nde yoğunlaşan galeriler yüzünden, apartman sakinleri kendi araçlarını binalarının önüne koyamıyor. Bu yüzden dairesini satıp gidenler oldu. Aydınlıkevler’in yüzde 60’a yakını yaşlı nüfus. Maddi durumu iyi olanlar evlerini satıp başka yerlere gidiyor, diğerleri mecburen burada kalıyor. 17 bine yakın seçmen var. Belediye ve halk otobüslerinin de güzergâhı burası. Mahalle için büyük sıkıntı. Çevreli Caddesi’nde de büyük sıkıntı yaşanıyor. Toplu taşım güzergâhının bir süre bunun Uzayan Sokak’a taşınması denendi, bir ay boyunca otobüs ve dolmuşlar o güzergâhı kullandı, ama yine eskiye dönüldü. Sorun çoktandır devam ediyor. Buradaki galerilerin bir an önce, Esenboğa yolunda yeni yapılan otomotiv AVM’ sine gitmesi gerekiyor.”

Bir dokun, bin ah işit

Yukarı Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Süleyman Kalyoncuoğlu da mahallelinin yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

“Bahçeli ve Emek bölgesinde çok fazla galeri var. Bizim burada da Akdeniz ve Kazakistan Caddeleri üzerinde galeriler var. Vatandaş buralardan geçerken büyük sıkıntı yaşıyor. Bilhassa amalar ve diğer engelli yakınlarından çok fazla şikâyet geliyor bize. Bizim bu bölge kafeler diyarı oldu. Bu yüzden de yoğunluk epeyce arttı. Böyle olunca sıkıntı daha da büyüdü. İnsanlar evlerinin önünde araçlarına yer bulamıyor, götürüp uzağa bırakıyor. Bu sefer de polis gelip ceza kesiyor. Vatandaş gelip bize yakınıyor. Eski İçişleri Bakanımız Beşir Atalay da burada oturuyor. Bu konuda çok çalışmalar yaptı. Eli kulağında, tüm galeriler Esenboğa yolunda yapılan otomotiv satış merkezine taşınacak diye duyuyoruz. O zaman trafik de mahalleli de rahatlayacak.”

En fazla sıkıntıyı engelliler yaşıyor

Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Başkanı İlimdar Boztaş da konuyla ilgili açıklamasında; “Araçlarını otoparklar yerine kaldırıma park eden sürücüler ve sergiledikleri araçları yine kaldırıma çeken oto galerileri engellilerin erişimini kısıtlayarak suç işliyorlar” dedi. Görme engellilerin rahatça kent içinde dolaşmaları için kaldırımlara döşenen kılavuz yollarını da araçların işgal ettiğine dikkat çeken Boztaş, sürücüler ve oto galeri için yetkili makamlardan caydırıcı yaptırımlar istedi. Boztaş, “Günümüzde kaldırımları insanlardan çok araçlar kullanıyor. Kaldırımlar araçların değil, insanlarındır. Dükkânların önlerine konulan çeşitli ürün tezgâhları, stantlar da maalesef insanların geçişlerini engellediği gibi, engelli vatandaşlarımızın da bağımsız hareketlerini engellemektedir” dedi. Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Sektör Haber

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi