Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kentsel Dönüşüm Yanlışları

Bağdat Caddesinde yaklaşık 30 proje çizen mimar Ahmet Erkutoğlu, Caddedeki kentsel dönüşümün ada bazlı yapılması gerektiğine işaret ederek, 10 katlı binayı yıkıp yerine 20 katlı bina yapmakla dönüşüm olmaz, dedi

Kategori  Kategori : Sektör Haber
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2435
Tarih  Tarih : 05 Ağustos 2015, 14:17

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Bağdat Caddesi’nde çok sayıda projenin altına imza atan AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkutoğlu, son dönemde yapılan inşaatların kentsel dönüşüm olmadığını söyledi. Dönüşümlerin kentin kimliğine katkı sunması gerektiğine işaret eden Erkutoğlu, “10 katlı binayı yıkıp yerine 20 katlı bina yapmakla dönüşüm olmaz” dedi.

Ahmet Erkutoğlu, Cadde’deki kentsel dönüşümün ada bazlı yapılması gerektiğine işaret ederek, “Bölge ada bazlı dönüşüm için çok uygun. Ama emsal artışıyla bir şeyler yapılıyor. Parseller birleşerek ada bazlı dönüşüm yapılsa kente katkı sunan bir dönüşüm ortaya çıkabilirdi” diye konuştu. Ahmet Erkutoğlu, ada bazında dönüşümle birlikte de emsal artışının gündeme gelebileceğine işaret ederek, ada birleşmesiyle binaların yükselebileceğini ancak altyapı, sosyal ve yeşil alanlara daha fazla yer ayrılabileceğini kaydetti.

Doğru bir hamle

Sadece deprem riski düşünüldüğünde şu anda yapılan yenilemenin doğru bir hamle olduğunu ifade eden Erkutoğlu, şunları söyledi: “Hem depreme dayanıklı hem de kentin dokusuna uygun dönüşüm yapabiliriz. Ancak maalesef biz de mevcut uygulamalara göre proje çizmek durumunda kalıyoruz. Bu tarz bir dönüşümün sonunda Cadde’de nüfus yoğunluğu ve trafik artabilir. Otoparklar yetersiz kalabilir. Altyapı bu yükü kaldıramayabilir. Kadıköy’ün nüfusu 600 bin. 10 yıl sonra 1 milyona çıkar ve aşırı yük biner. Biz buna dönüşüm diyoruz.”

Cadde’de yüzde 20 emsal artışı olmasaydı dönüşümün başlayamayacağına dikkat çeken Erkutoğlu, ancak Kadıköy’ün AcıAcıbadem ve Koşuyolu gibi diğer bölgelerinde bu artışın geçerli olmadığını söyledi.

Çürük elmalar riskli

Ahmet Erkutoğlu, Cadde’deki hareketlenmenin çok sayıda müteahhidin burayla ilgilenmesine yol açtığını belirterek, “Diğer sektörlerden gelip burada inşaat yapan firmalar var. Çok sayıda firmanın olması burası için bir handikap. Herkes inşaata girerse sıkıntı olabilir. Sağlam firmalar var ama çürük elmalar da var” dedi.

Cadde’de çok sayıda firma olmasının rekabeti arttırdığını ve yatırımcıların kendilerinden çok satacak evler yapmasını istediğini anlatan Erkutoğlu, bölgede oranların yükseldiğini ve daire metrekarelerinin zorunluluktan küçüldüğünü vurguladı. Erkutoğlu, bölgede artık 2+1 ve 3+1 evlerin yapılmaya başlandığını ifade ederek, “Bırakın 5+1’leri 4+1’ler bile yapılamaz oldu” diye konuştu.

Tek yönetmelik olmalı

Ahmet Erkutoğlu, Bağdat Caddesi’ndeki dairelerin metrekaresinin 5 bin ile 15 bin dolar arasında değiştiğini anlatarak, aynı sokakta 600 bin dolara da 1 milyon dolara da dairenin bulunduğunu kaydetti. Bölgede yatırımcıların şimdilik fazla aktif olmadığına vurgu yapan Erkutoğlu, yatırımcıların genelde sıkışan müteahhitleri takip ettiğini söyledi.

Ahmet Erkutoğlu, teknoloji ve mühendisliğin geliştiğini, bu doğrultuda yanlış uygulamaların sona ermesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Cadde’de prestijli firmalar mağaza açmaya başladı. Yeni bir yapılaşma var. Ama planlar doğru yapılmalı. Uygulamaları belirleyen çok sayıda yönetmelik var. Yönetmelikler doğru çıkmalı. Ancak tek bir yönetmelik olmalı. Almanya’da 1915’ten beri tek imar yönetmeliğini kullanıyor. Biz de ise onlarca yönetmelik çıkarıldıBenzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Sektör Haber

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi