Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Tokiden İlk Yerel Mimari Konsept İle Proje

TOKİ ilk yerel mimari uygulama projesini hayata geçirdi.

Kategori  Kategori : Toki
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2946
Tarih  Tarih : 27 Mayıs 2015, 13:43

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, "Nevşehir Ürgüp’te 923 konuttan oluşan ve 3’er katlı olarak inşa edilen sosyal konut alanı, yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk projemizdir" dedi. Şehirlerin yerel dokusunu sosyal konut üretimlerine yansıtma hedefiyle TOKİ tarafından ’Yerel Mimari Uygulama’ adıyla geliştirilen projelerin ilki tamamladı. 923 konuttan oluşan Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, yerel ile modern mimarinin buluştuğu ilk proje olmasının yanı sıra, Kapadokya’nın izlerinin yansıtıldığı ilk toplu konut uygulaması özelliği taşıyor.

 TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Ürgüp Sosyal Konutları’nın tanıtımı amacıyla Nevşehir’de düzenlediği basın toplantısında, TOKİ Yerel Mimari Uygulama konsepti ve projeleri hakkında bilgi verdi. Anadolu’da, iklim, kültürel, coğrafi ve mimari dokunun yakın bölgelerde dahi farklılık gösterebildiğine işaret eden Turan, bu zenginliği değerlendirip, alt ve orta gelir grubu sosyal konut projelerinde mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırmaya başladıklarını söyledi. 

10 bin yeni konut 

Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları’nın yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk proje olduğunu vurgulayan Turan, şöyle konuştu: "Kadim bir coğrafyada büyük bir geleneğin mirasçılarıyız. Mimari alanda bu geleneğin yeniden yorumlanması ihtiyacı açıktır. Artık yeni konutlar inşa ederken, sadece binalar inşa etmiyoruz; bir medeniyet algısını, geleneği ve yerel olanı yansıtmak istiyoruz. Yöresel dokudan aldığımız ilhamla, mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırıyoruz.  Tarih ve coğrafyamızın bize sunduğu mimari zenginliği ’TOKİ Yerel Mimari Uygulama’ adıyla projelendirdik. Çalışmalarımızda, modern mimari ile yöresel mimarinin buluştuğu çeşitliliği gözetiyoruz. Bu sayede, şehirlerimizi yerel değerleriyle geleceğe taşıyoruz. Nevşehir Ürgüp’te 923 konuttan oluşan ve 3’er katlı olarak inşa edilen sosyal konut alanı, yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk projemizdir."

 17 şehirde, 19 ayrı projede, 10 bin yeni konutu, yerel mimari uygulama konseptiyle projelendirdiklerini belirten Turan, ilk aşamada 17 ilde, şehirlerin her birinin kendi dokusuna özel ’pilot projeler’ geliştirdiklerini ve bu sayede yaklaşık 10 bin yeni konutun yerel mimari uygulama anlayışı ile projelendirdiklerini açıkladı. Turan, ’Her kente ayrı tasarım’ olarak tanımladıkları çalışmaları, Türkiye’nin tüm illerine genişletmekte olduklarını da vurguladı.

 17 şehirde 19 proje 

111 bin metrekarelik alana kurulu olan Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, 75 metrekare ile 123 metrekare arasında 2+1 ve 3+1 planda üretildi. Çevre ve peyzaj düzenlemesi kapsamlı olarak projelendirilen konut bölgesinde, 36 bin metrekare çim alan, bin 645 adet geniş yapraklı ve ibreli fidan ile bin 550 adet çalı dikimi yapıldı. Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, 393 TL’den başlayan taksitler ve 120 ay-180 ay arasında değişen vadelerle satışa sunuldu. konut sahipleri ile satış sözleşmeleri tamamlandı. TOKİ Yerel Mimari Uygulama Projeleri Sosyal konut mimarilerinin ’kendi yöresinden, kendi yaşantısından izler taşıması’ yaklaşımıyla geliştiren TOKİ Yerel Mimari Uygulama projelerinde,

şehirlerin iklim ve coğrafi yapısının yanı sıra, başta Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere, Anadolu medeniyetlerinin izleri taşıyan kültürel mirastan izler yansıtılıyor. Yerel mimari uygulamalar, ilk aşamada 17 şehirde, 19 ayrı projede hayata geçiriliyor. Projeler şöyle: 

"1. Adıyaman Çelikhan, 252 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

2. Bursa İznik, 165 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

3. Bursa Osmangazi/Yunuseli Mahallesi, 452 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

4. Çankırı Merkez, 482 Adet Konut ve ve Sosyal Donatı alanları

5. Çorum Alaca, 220 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

6. İstanbul Başakşehir/Kayabaşı, 448 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

7. karaman Organize Sanayi Bölgesi Çalışanları Toplu Konut Projesi, 428 Adet Konut ve 32 Derslikli İlköğretim Okulu

8. Kars Sarıkamış, 308 Adet Konut

9. Kocaeli Dilovası, 915 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

10. Manisa Akgedik, Bin Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

11. Mardin Merkez, Kentsel Dönüşüm Projesi 375 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

12. Muğla Merkez, Emirbeyazıt Mahallesi 900 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

13. Nevşehir Ürgüp, 923 Konut

14. Niğde Ulukışla, 425 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

15. Sivas Şarkışla, 212 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi

16. Şanlıurfa Maşuk, Bin 500 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

17. Yozgat Boğazlıyan, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 285 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

18. Yozgat Saraykent, 86 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi

19. Zonguldak Gökçebey, 394 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları."

KAYNAK: MilliyetBenzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Toki

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi