Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bir arsa ayda 6 kez el değiştirdi

Güneydoğu'nun gözbebeği Gaziantep'e, son dönemde Suriyelilerin de göç etmesi konut ve arsa fiyatlarını artırdı

Kategori  Kategori : Gayrimenkul Değerleme
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2648
Tarih  Tarih : 14 Nisan 2015, 09:08

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Güneydoğu’nun gözbebeği Gaziantep’e, son dönemde Suriyelilerin de göç etmesi konut ve arsa fiyatlarını artırdı. Talebi gören sanayici, kredi çekerek yatırım yerine arsa toplamaya başladı. Balonu önlemek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi ise yeni imar alanlarını devreye aldı.

Gaziantep’te, düşük kur ve yüksek faiz kaynaklı borçlanma problemleri ile Suriye etkisinin yanı sıra en önemli bir diğer konu da arsa spekülasyonu. Gaziantep’e iner inmez herkesin ağzında bir arsadır dolaşıyor. Zaten göç alan şehirde bir de Suriyeli akını başlayınca konut ve ardından arsa fiyatları da artmaya başlamış. Arsa fiyatlarının yükseldiğini gören sanayiciler ve işadamları da kredi çekerek arsa alıp satmaya ve buradan para kazanmaya başlamış. Öyle ki anlatılanlara göre bir arsanın ayda 6-7 kere el değiştirdiği bile olmuş. Bu trend 2015 başından itibaren ise durmuş. Ocak başından bu yana daha önce yüksek bedellerle arsa toplayanlar şimdi ödedikleri rakamlara bu alanları elden çıkarmakta zorlanıyor.

Söylentiler hızla artınca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin devreye girdiği gözleniyor. Gaziantep gezimiz sırasında konuşma fırsatı bulduğumuz Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin şehirde arsa ve ev fiyatlarında balon oluşmaması için daha fazla imar alanı açtıklarını belirtti. Özellikle kentin trafiğini de azaltacak ve şehir içindeki kira ve ev fiyatlarını dengeleyecek bir uydu kent çalışmaları olduğunu açıklayan Fatma Şahin, organize sanayi bölgesi yakınına kuracakları uydu kent ile çalışanlara da daha rahat bir yaşam imkânı sağlayacaklarını anlattı.

“ARSANIN YERİNİ GÖRMEDEN ALANLAR OLDU”

Gaziantepli işadamı Aslankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Arslan kente Suriyeli akını başlayınca konutlar ve ardından arsa fiyatlarının adeta patlama yaşandığını dile getiriyor.
Nitekim Türkiye İstatistik Kurumu kayıtlarına göre son 5 yılda Gaziantep’te konut fiyatlarının yüzde 130 artması bu iddiaları doğruluyor. Arslan’ın dediğine göre özellikle arsada büyük bir fiyat artışı yaşanmış durumda. Öyle ki 1 arsanın ayda 6-7 kez el değiştirdiği bile olmuş. Arsayı görmeden, nerede olduğunu bilmeden işadamları aldıkları arsaları başka bir işadamına, o da başka birisine satarak para kazanmaya başlamış. Tabii bir yere kadar. Genel kanı 2015 Ocak ayında bu sürecin sona erdiği. Suriye ile işler tamamen kesilip Ortadoğu ile Mısır ve Libya pazarları da tamamen kapanınca para akışının durması süreci bitiren tamel neden olmuş. Konut fiyatlarındaki şişkinliğe de dikkat çeken başta çelik olmak üzere bölgede birçok alanda firmaları bulunan Arslan, 80 bin liralık dairelerin 200 bine kadar çıktığını belirterek bu rakamın en ez yüzde 40′ının arsa spekülasyonu kaynaklı olduğunu vurguluyor. Zorda kalan işadamaları da her zaman yaptıkları gibi ilk iş olarak işçi çıkarmaya başvuruyor. Şimdilik 47 bin kişinin işten çıkarıldığı hesaplanıyor.

“ARSA TOPLAYAN İŞADAMLARININ SAYISI ARTTI”

Eski Gaziantep Belediye Başkanı celal doğan sıkıntının nedenlerinden birisinin de Tarım Bakanlığı’nın tarım arazilerinin imara açılmasını yasaklayan kararı olduğunu ifade ediyor. İmara açılması beklentisiyle dağ taş demeden arsa toplayan işadamlarının bu beklenti gerçekleşmeyince ellerindeki arsaların fiyatlarının düştüğünü ifade eden Doğan, sadece bu nedenle 40 fabrikanın iflas ettiğini, yıl sonuna kadar da sürecin devam etmesini beklediklerini ifade ediyor.

“SIKINTININ NEDENİ BANKACILARIN YAPTIĞI HATALAR”

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdülkadir Çıkmaz ise mevcut durumdan umutlu. Çıkan sıkıntıları bankacıların yaptığı hataya bağlayan Çıkmaz, “Önemli olan şirketleri yüzdürmek. Yüzdürdüğünüz zaman o parayı alırsınız. Zorda denilen fabrikalar çalışıyor. Gaziantep 6 milyar dolar ihracat yapan bir şehir. Gaziantep’in alışık olmadığı bir durum olduğu için küçük şeyler ses getiriyor” diye konuştu.

“ŞEHİRDE 22 DEĞİL SADECE 10 FİRMA SIKINTI YAŞIYOR”

Gaziantep’te önemli bir üretim alanı olan halıcıların oda başkanı Mehmet Törer ise şehirde sadece kulislerde dolaştığı gibi 22 değil 10 firmanın sorun yaşadığını bunların ise sektöre sonradan giren firmalar olduğunu belirtti. Törer, Libya’nın yanı sıra Rusya ve Ukrayna’ya açık hesap (teminatsız) yapılan ihracat bedellerinin geri dönmemesi sonucu birkaç halı şirketinin sıkıntıya girdiğini ortada büyük bir sorun olmadığını söyledi.

Akşam


Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Gayrimenkul Değerleme

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi