Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Endüstri Mühendisi Maaşı Ne Kadar ?

Endüstri Mühendisi Maaşı Ne Kadar ?

Kategori  Kategori : Sektör Maaş Bilgisi
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 37659
Tarih  Tarih : 12 Ocak 2012, 23:18

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


endüstri mühün alacağı para hiç belli olmaz o yüzden standart bi ücret vermenin alemi yok. 10k dolar da alırsın 1 milyar da alırsın sana kalmış bişey

devlette 2000 lira maaş alıyor.

çok değişkendir, standartı yok ki özel sektörün... 5000 tl de alabilirsin, asgari ücrete de talim olabilirsin. o senin bitirdiğin üniversiteye, diploma notuna, şansına bağlı olarak değişir.

Arkadaşlar öncelikle merhaba
Doğuş üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünü 3.64 ort. ile bitirdim. bence işe girerken bunun pek fazla bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. İşe girerken yabancı dil bilgisinin iyi olması gerekir yani kısaca kendinizi geliştirdiğiniz taktirde her kapı size açılır. Stajlarınızı naylon yapmayın bunun etkilerini okul bitirdikten sonra anlicaksınız çünkü ben 2. staj yerimden teklif aldım onlar bana askerliğini yap alıcaz seni dediler. orada kendinizi kanıtlarsanız inanınki işe alınırsınız. maaş konusunda da bana verilen ilk giriş maaşı 2000 tl olarak dediler. bence bu ilk giriş maaşı için oldukça ii bir para
Hee bir arkadaşımızda itü ile kadir has bir mi demiş , bana göre önemli olan yine tekrarlıyorum kendini geliştirmek. size şöyle bir örnek verim avea nın kırmızı kuşak prog. başvurdum mülakata çağırdılar bizi bir odaya aldılar 4 kişiydik ve diğer arkadaşların okulları sırayla boğaziçi, itü, yıldız teknik ve ben doğuş üni. idim. dedim eyw herhalde olmicak dedim vaka analizi verildi. benim departmanlığım halkla ilişkiler çıktı (hiç becerikli olamam bu konuda) neyse aramızda çözüm öneri geliştirmemiz gerekti. Kendi aralarında konuştular ben dinliyici olarak takıldım. en son bana sordular bende işi sırasıyla anlattım ve benim söylediklerimi önerdiler. bende şaşırdım o üni. okuyupta bu kadar basit bir şeyi nasıl oluşturamadınız dedim içimden  tabi sonuçta beni de almadılar çünkü ben ilgili departmanımın dışında konuşmalar yapmıştım

Yaptığın işe bağlı.
Mezun olana kadar
1. Toefl'un olmalı
2. Ne yapacgına karar vermiş olman lazım. ERP danışmanı mı, finans mı, üretim mi... Ne?
3. İngilizcen muhakkak olacak, yanında 2. bir yabancı dil 1 adım öte gecirir seni.
4. Mezun olunca öğrenci formatından cabuk cıkan kazanır. Takım elbise, tras, tarz..
5. Kendini iyi ifade edebilmelisin, bu cok onemli.
6. Excel'i full bilmen seni bir adım oteye goturur. Mezun oldugunda vlookup nedir, pivot table nedir bilmen cok ama cok işine yarar.
Yukarıdaki saydıklarımın yanında şans ve azim faktörlerini de katarsak çabuk yükselir, maaşını arttırırsın.

Arkadaşlar malesef yukarıda bahsettiğinize benzer bir durum özellikle sanayide mevcut.
Şu anda hali hazırdaki yeni mezun End. Müh. aldığı rakam ortalama 800-1000 Tl civarından iş başı yapıyor piyasada. Daha iyi alanı da vardır ama onlar şanslıdır diyebilirim. End. Müh. neredeyse ne iş olsa yapılır pozisyona doğru itilmeye başlandı şu dönemde.
Buradaki asıl olay deneyimli de deneyimsiz de olsanız gerek cv de gerek mülakatlarda kendinizi satabilmek.
1-2 senelik deneyimle 3000 TL civarında rakamları alanlar da var kendilerini satamayıp 1000-1500 arasında kalanlarda.
Malesef ki Odtü mezunu da olsanız ITU mezunu da kimse size 5000 vericem koş gel demiyor. Okullar elbetteki etiket olarak girişte artı değer katıyor. Zaten belki bilirsiniz insan bu tarzda bir okuldan mezun oldu mu kendine toz kondurmaz verdiği emeği okulun ismini ön planda tutmak ve elbetteki daha çok kazanmak ister.
Malesef teoride öyle olurken pratikte pek şans bulunamıyor. O nedenle eğer end. müh iseniz özellikle ERP projelerine, otomasyon gibi sistemlere eğilmeye çalışacak olursanız sizler için daha avantajlı durumlar söz konusu olabilir. Gerek sosyo ekonomik durumlar gerek sanayi sektörlerinde patron ve maaş politikaları başlarda canınızı fenaca sıkabilir ama ilerleyen süreçte toparlama şansınız olacaktır.
Sonuç : End. Müh işletme içerisinde iş başı yaptığı pozisyona göre maaş alır. End müh ile işletme mezunları arasında çok ahım şahım bir fark çıkmıyor malesef.
Eğer kendinizi biraz satabildiyseniz 1500 TL civarında iş başı yaparsınız. 2-3 senelik deneyim ile 2-2500 arasında maaş alabilirsiniz ancak bir firmada çalışarak maaş yükselmiyor onu da unutmayın.

 Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Sektör Maaş Bilgisi

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi