Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni Adalet Sarayı Avrupanın En Büyüğü

Yeni Adalet Sarayı Avrupanın En Büyüğü

Kategori  Kategori : Muhteşem Yapılar
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 7218
Tarih  Tarih : 02 Mart 2011, 15:33

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Avrupa’nın 'en büyük Adalet Sarayı' olan İstanbul Adalet Sarayı 4 Mart'ta açılacak. Yapımına 27 Temmuz 2007’de başlanan Adalet Sarayı İnşaatı açıldığında bünyesinde 5 bin kişinin çalışacağı, günlük ise 70 bin kişinin ziyaret edeceği dev bir kompleks olacak.


 

İstanbul’daki  mevcut Adli Hizmet binalarının artan iş yüküne bağlı olarak yetersiz kalması nedeniyle Sur içindeki Adli Hizmet binalarının bir araya toplanması için Çağlayan'da inşa edilen projede sona gelindi. Kompleks, 4 Mart’ta Başbakan Erdoğan tarafından açılacak.

 

Haber 7 internet sitesinden Kenan Biter'in haberine göre, 237 milyon 960 bin lira keşif bedelli ihale bedeliyle Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu en yüksek bedelli projelerden birisi olma özelliğini de taşıyan İstanbul Adalet Sarayı inşaatı ile ilgili  Proje Müdürü Sevim Özyurt, 42 bin m2 üzerinde, 328 bin m2’lik inşaat alanına sahip projenin yapımında 850 işçinin çalıştığını, 40 taşeron firma ve  yüzlerce tedarikçi firma ile işbirliği yapıldığını belirterek, inşaattan 120 bin kamyon hafriyatın çıkarıldığını söyledi.

 

19 KAT, 19 BLOK

Dev kompleks 19 kat ve birbiriyle bitişik 19  bloktan oluşurken, farklı kat ve bloklarda  73 adet asansör ve 48 adet yürüyen merdiven bulunuyor. Kompleksin içinde 326 duruşma salonu, 267 savcı odası, 442 hakim odası, 354 kişililk konferans salonu ile 4 adet 50’şer kişilik seminer salonu yer alıyor. Projede ayrıca, ofisler, hizmet odaları, avukat görüşme odaları, yemekhaneler, kafeteryalar, kütüphane, kreş, postane, banka şubeleri, sağlık ünitesi gibi bölümlerde yer alacak.

 

KAMUDA İLK KEZ İKİNCİ CAM CEPHE KULLANILDI

 

Adalet Sarayı Projesi’nde; 62 bin metrekare su yalıtımı, 185 bin metrekare ısı yalıtımı, Yangın güvenliği için çeşitli ebatlarda bin 450 adet yangın kapısı bulunurken, dış cephede 55.000 m2., iç cephelerde 110.000 m2 olmak üzere toplam 165.000 m2 doğal granit, 175.000 m2 granit seramik kullanıldı. Dış cephesi cam giydirme ve doğal granit kaplı olan yapıda, kamu binası olarak ilk kez ikinci cam cephe sisteminin bu binada kullanıldığını söyleyen Proje Müdürü Sevim Özyurt, bu sistem ile enerjide yüzde 30 civarında tasarruf sağlanacağının altını çizdi.

 

MAHKUM OTOPARKTAN GİRECEK, ASANSÖRLE SALONA ÇIKACAK

 

Mahkumları koridorlarda kimselerin göremeyeceğini söyleyen Özyurt, güvenlikle ilgili olarak ''Mahkumlar cezaevi araçlarıyla 7. bodruma kadar inecek, buradan da tutuklu koridorundan tutuklu bekleme odalarına konulacak. Hangi salonda duruşması var ise mahkumun, Jandarma nezaretinde sadece tutukluların geçtiği koridor üzerinden duruşma salonuna doğrudan ulaşacağı asansörüne bindirilerek, salona götürülecek. Bu sayede adliye kapısında istenmeyen durumların meydana gelmeside engellenmiş olacak'' dedi.

 

11 ADLİYE BİNASI TEK BİNADA TOPLANACAK

 

İstanbul, Beyoğlu, Şişli, Eyüp, Fatih adliyeleri olmak üzere toplam 5 adliye ve Sultanahmet, Sirkeci, Gülhane, Levent, Beyoğlu, Şişli Ceza, Şişli Hukuk, Şişli İcra, Şişli İcra Mahkemesi, Fatih, Eyüp adliye binaları olarak toplam 11 ayrı binadaki adliyeler İstanbul Adalet Sarayı çatısı altında toplanacakken,  İstanbul Barosu ise  kendisine tahsis edilmiş 14 ayrı odada faaliyetini yürütecek.

 

ÇAĞLAYAN MEYDANI NİSAN AYINA YETİŞİYOR

 

Dev kompleksin ön tarafında yer alan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdare ve Karayolları Bölge Müdürlüğü ortaklaşa yürüttüğü Çağlayan Meydanı’nda trafiğin yeraltına indirilmesine ilişkin inşaat çalışmalarında da  sona doğru yaklaşılıyor.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Nisan ayında tamamlanacağını söylediği Çağlayan Meydanı için şimdiye kadar 36 gecekondu ve işyeri yıkılırken, bitirildiğinde ise  22 bin metrekarelik alanı ile İstanbul'un en büyük meydanına dönüşecek.

 

Başbakan Erdoğan, İSTANBUL ADALET SARAYI'NI GEZDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Çağlayan’da yapımı devam eden İstanbul Adalet Sarayı’nı gezip, incelemelerde bulundu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte yaklaşık 1,5 saat boyunca adliye binasında kalan Başbakan Erdoğan, Adalet Sarayı’nın avlusunda kendisini bekleyen işçilerle fotoğraf çektirdi.

Erdoğan, incelemelerinin ardından ayrılırken gazetecilerin sorularını da yanıtladı ve ''Allah buraya düşürmesin'' dedi.

Kaynak: Hurriyet

 Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Muhteşem Yapılar

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi